Toplu Alımlarınız İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

Emniyet Şalteri Ne İşe Yarar ve Özellikleri Nelerdir?

Emniyet Şalteri Ne İşe Yarar ve Özellikleri Nelerdir?
Emniyet şalteri, (Emniyet Şalteri) devre kesici olarak bilinen bir cihazdır. Elektrik devresini açıp, kapatmak temel görevidir. Fakat aşırı akım veya kısa devre halinde güvenliği sağlamak adına da önemli bir görev üstleniyor. Emniyet şalterleri gerilimlerine, akım büyüklüklerine ve çalışma ortamlarına göre çeşitlilik gösterir. Büyük akımlı ve yüksek gerilimli tesisatlarda yük akımını kesmeyi sağlayan cihaz, kısa devre halinde de akımı sonlandırabiliyor. Tek faz ya da üç faz kumandalı çeşitleri bulunuyor. Devreyi yükteyken ya da boştayken de kesebiliyor. En büyük etkinliği ise kısa devre halindeyken akımı kesebilmesidir.

Emniyet şalteri güvenlik açısından oldukça yararlı bir devre kesicidir. Tehlike halinde devreyi kendi kendine sonlandırarak güvenlik sağlar. Özellikle kısa devre olduğu zaman elektrik kaynaklı olumsuzlukların önüne geçer. Aynı zamanda aşırı yük verildiğinde cihazları korumak adına tasarlanmış özel bir mekanizması vardır. Emniyet şalteri ev ve iş yerinde bulunan elektrik tesisatının güvenli bir şekilde çalışması adına oldukça yararlıdır. Bununla birlikte cihazları ve cihazları kullanan kişileri de korumaya yarar. Örneğin lokal emniyet şalteri, ağır şartlarda çalışan makinelerin arıza ve bakım durumunda çalışanların güvenliğini sağlıyor.

İnsan ve makinelerin birlikte bulunduğu her yerde tehlikeyi en aza indirmek için farklı özelliklere sahip emniyet şalterleri bulunuyor. Plastik gövdeli emniyet şalterlerinin geniş kullanım alanı bulabiliyor. Metal gövdeli olanlar ise koruma tertibatının konumunu denetliyor. Tehlike halinde enerji beslemesini kesiyor. Cihazlar; kilitli, kaçış kilidi ve acil durum gibi opsiyonlarda temin edilebilir. İpli emniyet şalteri ise doğrudan makinelerin güvenliğini sağlar. İpin kopması durumunda devreye girerek akımı vakit kaybetmeden keser.

Emniyet şalteri seçerken kolay kurulumu olan ve alan tasarrufu sağlayan cihazlar tercih edilmelidir. Geniş bir kullanım alanı olan şaltın kullanılacak yere uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Seri bağlantılı sistemlerin maliyet açısından da tasarruf sağlayacağı unutulmamalıdır. Uzun ömürlü, kaliteli, sertifikaları eksiksiz cihazlar satın alınmalıdır.
Yorum Ekle
Doğrulama Kodu